Cyklokros: Krupina 2016

By | 7. December 2016

Krupina, 5. 12. 2016

Majstrovské tituly pre Martina Haringa, Šimona Vozára, Janku Keseg Števkovú a Jakuba Varhaňovského

Po piatykrát za sebou obhájil Martin Haring titul majstra Slovenska v cyklokrose. Pretekár Dukly Banská Bystrica si pre staronový titul prišiel s viac ako 1,5 minútovým náskokom pred víťazom kategórie U23, Šimonom Vozárom (Firefly). Medzi ženami opäť dominovala Janka Keseg Števková (Outsiterz), juniorský titul vybojoval Jakub Varhaňovský (ŽP Šport, a.s. Podbrezová).

O tohtoročných majstroch SR sa bojovalo v nedeľu, 4.12.2016 v Krupine. Vo veteránskych kategóriach si fantasticky viedol masters A pretekár Milan Barényi (Trek KCK Oslany), ktorý len deň predtým získal bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v belgickom Mole a do Krupiny prišiel po dlhej ceste prišiel z MS. Béčkovú kategóriu masters obhájil exmajster sveta v cyklokrose Ondrej Glajza (ŠK Tatry Bike Team Cyklomax). Medzi kadetmi triumfoval Samuel Hollý (CKM Poprad), v spoločnej kategórii žiačok a kadetiek zvíťazila obhájkyňa titulu z minulého roku Radka Paulechová (CyS – Akadémia Petra Sagana. V kategórii starších žiakov si majstrovský titul vybojoval Lukáš Kunštár (ŽP Šport, a.s. Podbrezová) a svoju úspešnú sezónu u mladších žiakov zavŕšil ziskom zlatej medaily Matthias Swarzbacher z rovnakého klubu.

Po dlhej tradícii MSR v Prievidzi sme sa rozhodli rotovať organizátorov tak, aby sa každý rok MSR konali na inej trati, v inej časti Slovenska a samozrejme právo organizácie dostali tí najlepší organizátori z predchádzajúcich rokov. Po predvlaňajšej Trnave a vlaňajších Košiciach boli majstrovstvá pridelené na stred Slovenska do Krupiny, kde sa konali už po niekoľkýkrát v histórii“ zhodnotil zámer komisie člen ŠTK Marek Varhaňovský.

Preteky sprevádzalo krásne zimné počasie. Rannú námrazu na trati postupne roztápalo slnko a vznikajúce blato sľubovalo maximálnu sústrednosť v prípade pretekárov a zaujímavé okamžiky pre divákov. S náročnými podmienkami sa pasovali už detské kategórie, u juniorov a elitných mužov to poriadne preverilo techniku jazdy. „Mám z tohto titulu veľkú radosť. Je pravda, že práve v Krupine som sa stal po prvýkrát eliťáckym majstrom SR. Vtedy to bol súboj až do posledných metrov s Robom Gavendom. Husté blato a zákruty mi až tak nevyhovujú, trochu som sa obával, čo sa po štarte aj ukazovalo. Mali sme však s trénerom jasnú taktiku, skúsiť sa na hrubý výkon zbaviť všetkých súperov čo najskôr. Prvú vlnu nástupu však Ondrej Glajza odrazil, no nechcel som nechať nič na náhodu. Potom, ako som trochu predýchol som zaútočil znova a zlomil som ho. Záver som si už kontroloval a z tohto piateho titulu mám veľkú radosť. Nie je ľahké pretekať, keď sa nič iné odo mňa neočakávalo. Teraz zostáva kvalitná príprava, účasť na pretekoch SP s vrcholom majstrovstvami sveta“ povedal čerstvý majster Slovenska Martin Haring.

Majstrovstvá Slovenska ukončili peknú domácu sezónu. Organizátori z Krupiny opäť pripravili nádherné a zaujímavé preteky. Počasie bolo nádherné, pre divákov veľmi atraktívna trať, ťažká a technická, množstvo zaujímavých momentov a pádov. Napriek tomu vo všetkých kategóriách zvíťazili favoriti, nekonalo sa žiadne prekvapenie, teda zaslúžene zvíťazili najlepší, tí, ktorí to aj počas celej sezóny preukazovali. Určite chceme pokračovať v rotácii organizátora MSR“ zhodnotil MSR Martin Fraňo, predseda komisie pre cyklokros a pokračoval: „pred nami sú však i ďalšie výzvy. Budúci rok by sme chceli 6 UCI pretekov v rámci slovenského pohára, z toho 5 UCI C2 pre mužov, ženy a juniorov a samozrejme UCI bodovaný majstrák. Toto by znova mohlo posunúť seriál o level vyššie a podstatne zvýšiť športovú úroveň pretekov. Aj keď príprava reprezentantov smerom k MS je v plnom prúde, domáca sezóna skončila a v danej veci začneme okamžite konať.“

„Predbežne sme si stanovili nominácie na najbližšie svetové poháre cez Vianoce po ktorých určíme definitívnu nomináciu na Majstrovstvá sveta v jednotlivých kategóriách. V Krupine nikto výrazne neprekvapil, každý zhruba potvrdil svoju celosezónnu výkonnosť. Verím, že práve tí najlepší sa ešte o trochu posunú vyššie, aby dokázali viac konkurovať v medzinárodnej konkurencii na MS. Čaká nás ešte dostatok štartov a záverečná príprava na vyladenie formy“ povedal reprezentačný kormidelník Robert Glajza.

Katarína Ďurková, PR manažérka SZC
media@cyklistikaszc.sk, +421 908 185 652

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *